Google Earth használta földrajz órán

A Google Earth program használata jó lehetőséget kínál arra, hogy a tanulók számára érdekesebbé, szemléletesebbé tegyük a tanórák során felmerülő természetföldrajzi vonatkozásokat.  Hazánk domborzati adottságai nem mutatnak túl változatos képet, így a minket körülölelő világ egy kis szeletének bemutatására alkalmasak csak. A Google Earth segítségével kitárulhat a világ számunkra olyan helyszíneket, formakincseket és jelenségeket láthatunk, amelyek megismerésére a hagyományos térképekkel nem lenne lehetőségünk .

Elsőként bemutatom a program alapfunkcióit , ha mindenki számára ismerté vált a program beszélhetünk arról hogy miben tér el a valóságtól a Google Earth (pl: a Google Earth szabályos gömbként ábrázolja a Földet, miközben az geoid alakú , vagy a Nap soha nem világítja meg egyszerre az egész bolygót, a program azonban úgy jeleníti meg a Földet, mintha mindenhol nappal lenne . )

A folyók felszínformálása kapcsán a Google Earth alkalmas lehet az egyes szakaszjellegek bemutatására is. Kutatási feladatként akár azt az instrukciót is adhatjuk diákjaink számára, hogy keressenek 2-2 példát felső-, középső- és alszószakasz jelleget mutató folyókra. Készítsenek screenshotot az adott térszínről, majd egy Google dokumentumba másolják át találataikat. A munka végeztével a dokumentumnak tartalmaznia kell 6 db képet az adott szakaszjelleg megnevezésével, illetve a folyók nevének, valamint a területek koordinátáinak feltüntetésével. Ha ezzel készen vannak, kövessék végig a folyók futását, illetve határozzák meg eredési és torkolati helyüket! Csoportosítsák a folyókat aszerint, hogy tölcsér- vagy deltatorkolatuk van-e! 

 

A jég geomorfológiája is kiválóan nyomon követhető a Google Earth segítségével. Diákjaink számára kijelölhetünk egy olyan feladatot, amely során különböző aspektusokból fedezhetik fel az eljegesedés nyomait. Első lépésként arra ösztönözhetjük őket, hogy 3D-s nézetben járják körül a Matterhorn vidékét, majd kövessék végig néhány gleccser lefutását, különös figyelmet szentelve a tanult felszínformák tanulmányozásának. 

A Google Earth a biogeográfiai viszonyok tanulmányozására is kiválóan alkalmas. Egy hegység lejtőjén felfelé haladva azt láhatjuk, hogy a magasság emelkedésével párhuzamosan a természetes növénytakaró képe is változik. Egy következő feladatként azt jelölhetjük ki diákjaink számára, hogy kövessék végig ezt a változást, és minden öv mellé rendeljenek hozzá egy screenshotot az Alpok vonatkozásában.

Mint ahogy azt a fenti  néhány példából is láthattuk, a földrajzoktatás berkein belül számos lehetőség nyílik arra hogy digitális eszközöket használjunk a tanórán , a Google Earth hozzájárulhat az eredményes tanuláshoz.